LOGO LGDPDLW

wizualizacja

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR) współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19. Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.4
Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

czaplinek n

czlopa n

drawno n

drawsko n

kalisz n

miroslawiec n

ostrowice n

tuczno n

g walcz

wierzchowo n

zlocieniec n

pow walcz n

pow drawski

Polskie Trasy

Przewodnik turystyczny na urządzenia mobilne.

Zapytania ofertowe

Zapytania ofertowe Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim

Nabory wniosków

Aktualnie trwające nabory wniosków

Ocena Wniosków

Aplikacja do elektronicznej oceny wniosków.

wtorek, 09 stycznia 2018 14:47

GLOBAL LEARNING FOR MIND AND HEART 2016-2019

Napisał

GLOBAL LEARNING FOR MIND AND HEART 2016-2019
Erasmus + w Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Monte Cassino - obecnie w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Złocieńcu

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europej¬skiej Erasmus+

 

eh.jpgzdfgg.jpgxfn.png

We wrześniu 2017 uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Monte Cassino w Złocieńcu rozpoczęli wyjątkową przygodę z międzynarodowym projektem Erasmus+ „Global Learning for Mind and Heart” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Działania będą trwały trzy lata. Dzięki projektowi uczestnicy mają okazję poznawać inne kultury, kraje i ludzi w nich mieszkających oraz rozwijać swoje kompetencje językowe. Pracując nad projektem uczniowie z naszej szkoły wspólnie z kolegami ze Szwecji, Łotwy, Niemiec, Włoch oraz Turcji pogłębiają swoją wiedzę z zakresu bezrobocia, tańca, migracji, turystyki, sztuki i sławnych ludzi.

W dniach od 23 do 28 października ubiegłego roku nasza szkoła gościła młodzież i nauczycieli ze szkół z Łotwy, Szwecji, Włoch, Turcji i Niemiec. Było to pierwsze spotkanie z sześciu zaplanowanych w ramach projektu. Zagraniczni uczniowie na czas trwania pobytu zamieszkali w domach polskich uczniów, co pozwoliło na nawiązanie głębszych relacji i poznanie bliżej naszej kultury. Program wizyty był bardzo napięty. Pierwszego dnia uczestnicy byli gośćmi Burmistrza Złocieńca pana Krzysztofa Zacharzewskiego , który przedstawił specyfikę funkcjonowania gminy oraz zalety naszego regionu. Po południu miała miejsce konferencja projektu, w trakcie której każda szkoła partnerska przedstawiła zebranym swój kraj, miasto oraz placówkę. Uczniowie zaprezentowali także swoje talenty artystyczne: śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach. W trakcie przerwy wszyscy mogli spróbować narodowych przysmaków i specjałów przywiezionych przez gości, a także przygotowanych przez polskich gospodarzy.
Przez kolejne dni młodzież i nauczyciele uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach na temat przedsiębiorczości i bezrobocia, zwiedzili lokalne zakłady pracy ( Flow Technics i piekarnię , serdeczne podziękowania dla państwa Wandy i Jarosława Kilian oraz pana Zygmunta Kiełbasy) , odbyło się spotkanie z kierownikiem Powiatowego Urzędu Pracy panem Henrykiem Andrałojciem oraz zastępcą kierownika panią Agnieszką Kuropatnicką, którzy przedstawili informacje na temat stanu i struktury bezrobocia w Polsce i regionie oraz sposobów przeciwdziałania mu, w szczególności działań państwa skierowanych do ludzi młodych. Uczestnicy wymiany zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim w szczególności z projektami aktywizującymi społeczeństwo lokalne oraz poznali aplikację „Włóczykije Pojezierza”. Członkowie Stowarzyszenia. SEMAFOR wraz z panią prezes Stowarzyszenia Barbarą Głowacką zaprezentowali młodzieży i ich opiekunom działania i ofertę Stowarzyszenia skierowaną do osób bezrobotnych. Uczniowie brali również udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez panią Zuzannę Sikorę w Stawnie. Celem tych wszystkich działań był wzrost wiedzy o możliwościach podejmowania pracy, sposobach wspierania bezrobotnych przez państwo i organizacje pozarządowe i nabycie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. Uczestnicy projektu udali się także do Kołobrzegu, gdzie miało miejsce spotkanie z Prezydentem panem Januszem Gromkiem. Młodzież zapoznała się z rynkiem pracy w nadmorskim kurorcie i ofertami pracy dla młodych ludzi, szczególnie w sezonie letnim. Oczywiście znalazło się także miejsce na zabawę i integrację. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła także wizyta w Nadleśnictwie w Jabłonowie, gdzie każdy mógł z bliska zobaczyć żubry, nakarmić je, a później wziąć udział we wspólnym ognisku. Gdy nadszedł ostatni dzień spotkania, uczestnikom było bardzo trudno pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Nie obyło się bez łez. Kolejny etap projektu to taniec. Uczestnicy projektu w krajach partnerskich szukają odpowiedzi na pytania co taniec wnosi w nasze życie, czy może być sposobem zarabiania pieniędzy, w jaki sposób taniec integruje społeczeństwa i czy jest również sposobem na przełamywanie barier. Młodzież poznała tradycyjne tańce, ludowe stroje i charakterystyczne instrumenty krajów partnerskich. 27 stycznia br. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu obejrzeli widowisko pt.”Kulig Staropolski” przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA w Złocienieckim Ośrodku Kultury. Podsumowanie działań w ramach tematu „Taniec” odbyło się w maju 2017 w czasie drugiego spotkania wszystkich szkół partnerskich w Jaunpils na Łotwie. Program pięciodniowej wizyty był bardzo intensywny. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania, uczniowie i nauczyciele zwiedzili łotewską placówkę i uczestniczyli w otwartych lekcjach. Po południu miało miejsce spotkanie z panią Burmistrz Jaunpils, która przedstawiła informacje o społeczności Jaunpils , zaś młodzież podzieliła się informacjami o swoich krajach. Przez kolejne dni wszyscy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach na temat tańca i folkloru łotewskiego. Zwiedziliśmy zamek w Jaunpils, gdzie mieliśmy też okazję uczestniczyć w kolacji przygotowanej w średniowiecznym stylu i sprawdzić , jak wyglądało życie w tamtych czasach. Łotysze poznali kulturę taneczną i zwyczaje z nimi związane krajów partnerskich. Wspólnie zwiedzaliśmy okoliczne miasteczka, a także kurort nadmorski Jurmala i stolicę państwa Rygę wraz z ich teatrem. Po kulturalnych wydarzeniach organizatorzy postawili przed uczestnikami zadania sportowe: biegi na orientację plus zadania zręcznościowe, a nagrodą było ognisko, wspólne śpiewanie i oczywiście tańce. Wszyscy uczestnicy mogli także wykazać się zdolnościami manualnymi w trakcie warsztatów rękodzieła: malowanie na szkle, tworzenie puzzli lub wielokolorowych świeczek. Ostatniego dnia odbył się koncert na zamku, który podsumował cały pobyt i w czasie którego nastąpiło wręczenie certyfikatów i drobnych upominków oraz pożegnanie wszystkich uczestników. Tym razem również bardzo trudno było pożegnać się z nowymi przyjaciółmi i bardzo gościnnymi gospodarzami. W obecnym półroczu uczniowie intensywnie pracują nad trudnym tematem migracji. Podczas zajęć prowadzonych w szkole mieli okazję poznać ten problem zarówno z historycznego punktu widzenia, jak i współczesnego. Poznali pochodzenie swoich przodków, historię swoich rodów oraz przypadki z życia ciekawych ludzi zarówno emigrantów, jak i imigrantów przebywających w Polsce. Efekty dotychczasowych prac uczniowie przedstawili podczas spotkania w dniach 8-13 października br. w szkole partnerskiej w Lund w Szwecji. Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się oficjalnym powitaniem na terenie szkoły oraz zwiedzaniem placówki – uczestnicy zapoznali się z oferta edukacyjną szkoły, warunkami pracy i nauki w VIPAN. Po południu miało miejsce spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Lund Lennartem Prytzem, który opowiedział uczniom o historii miasta, jego działaniach na rzecz imigrantów i uchodźców. Przez kolejne dni wszyscy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach oraz międzynarodowym seminarium na temat migracji w ujęciu historycznym i współczesnym, które było prowadzone przez wykładowców uniwersyteckich z Lund i Malmo. Podróżując po regionie Skania na południu Szwecji wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wpływami migracji na ten region i jego mieszkańców. Podczas wycieczki uczniowie poznali młodzież z różnych rejonów świata: Afganistanu, Syrii, Wietnamu, Sudanu, dzięki którym mogli poznać problem migracji od strony zwykłych ludzi. Wspólnie zwiedzaliśmy także Kopenhagę jako duńską spuściznę historyczną i kulturową. Organizatorzy zadbali także o zajęcia sportowe i integracyjne w postaci wycieczki rowerowej oraz kempingu w lesie. Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzili pobliskie miasto Malmo, gdzie mieli okazję obserwować proces asymilacji obcokrajowców. Po południu nastąpiło podsumowanie całego pobytu, wręczenie certyfikatów i drobnych upominków. Następne takie wydarzenie, będzie miało miejsce dopiero w kwietniu przyszłego roku i tym razem to włoska szkoła w miejscowości Bosa na Sardynii będzie gospodarzem. Do tego czasu uczniowie intensywnie będą przygotowywać się do kolejnego tematu jakim jest turystyka, tak bliska mieszkańcom naszego regionu.
Anna Luc , Iwona Adamiak

Czytany 63 razy

Nasi partnerzy

dzialajlokalnie Logo PAFW poziom arfp logo