LOGO LGDPDLW

nowe logotypy„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR), w tym realizację Planu Komunikacji,
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.

czaplinek n

czlopa n

drawno n

drawsko n

kalisz n

miroslawiec n

ostrowice n

tuczno n

g walcz

wierzchowo n

zlocieniec n

pow walcz n

pow drawski

Polskie Trasy

Przewodnik turystyczny na urządzenia mobilne.

Zapytania ofertowe

Zapytania ofertowe Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim

Nabory wniosków

Aktualnie trwające nabory wniosków

Ocena Wniosków

Aplikacja do elektronicznej oceny wniosków.

wtorek, 09 stycznia 2018 14:47

GLOBAL LEARNING FOR MIND AND HEART 2016-2019

Napisał

GLOBAL LEARNING FOR MIND AND HEART 2016-2019
Erasmus + w Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Monte Cassino - obecnie w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Złocieńcu

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europej¬skiej Erasmus+

 

eh.jpgzdfgg.jpgxfn.png

We wrześniu 2016 uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 1 im. Bohaterów Monte Cassino w Złocieńcu rozpoczęli wyjątkową przygodę z międzynarodowym projektem Erasmus+ „Global Learning for Mind and Heart” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Działania będą trwały trzy lata. Dzięki projektowi uczestnicy mają okazję poznawać inne kultury, kraje i ludzi w nich mieszkających oraz rozwijać swoje kompetencje językowe. Pracując nad projektem uczniowie z naszej szkoły wspólnie z kolegami ze Szwecji, Łotwy, Niemiec, Włoch oraz Turcji pogłębiają swoją wiedzę z zakresu bezrobocia, tańca, migracji, turystyki, sztuki i sławnych ludzi.

W dniach od 23 do 28 października 2016 roku nasza szkoła gościła młodzież i nauczycieli ze szkół z Łotwy, Szwecji, Włoch, Turcji i Niemiec. Było to pierwsze spotkanie z sześciu zaplanowanych w ramach projektu. Zagraniczni uczniowie na czas trwania pobytu zamieszkali w domach polskich uczniów, co pozwoliło na nawiązanie głębszych relacji i poznanie bliżej naszej kultury. Program wizyty był bardzo napięty. Pierwszego dnia uczestnicy byli gośćmi Burmistrza Złocieńca pana Krzysztofa Zacharzewskiego , który przedstawił specyfikę funkcjonowania gminy oraz zalety naszego regionu. Po południu miała miejsce konferencja projektu, w trakcie której każda szkoła partnerska przedstawiła zebranym swój kraj, miasto oraz placówkę. Uczniowie zaprezentowali także swoje talenty artystyczne: śpiewali, tańczyli i grali na instrumentach. W trakcie przerwy wszyscy mogli spróbować narodowych przysmaków i specjałów przywiezionych przez gości, a także przygotowanych przez polskich gospodarzy.
Przez kolejne dni młodzież i nauczyciele uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach na temat przedsiębiorczości i bezrobocia, zwiedzili lokalne zakłady pracy ( Flow Technics i piekarnię , serdeczne podziękowania dla państwa Wandy i Jarosława Kilian oraz pana Zygmunta Kiełbasy) , odbyło się spotkanie z kierownikiem Powiatowego Urzędu Pracy panem Henrykiem Andrałojciem oraz zastępcą kierownika panią Agnieszką Kuropatnicką, którzy przedstawili informacje na temat stanu i struktury bezrobocia w Polsce i regionie oraz sposobów przeciwdziałania mu, w szczególności działań państwa skierowanych do ludzi młodych. Uczestnicy wymiany zapoznali się z działalnością Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim w szczególności z projektami aktywizującymi społeczeństwo lokalne oraz poznali aplikację „Włóczykije Pojezierza”. Członkowie Stowarzyszenia. SEMAFOR wraz z panią prezes Stowarzyszenia Barbarą Głowacką zaprezentowali młodzieży i ich opiekunom działania i ofertę Stowarzyszenia skierowaną do osób bezrobotnych. Uczniowie brali również udział w warsztatach rękodzieła prowadzonych przez panią Zuzannę Sikorę w Stawnie. Celem tych wszystkich działań był wzrost wiedzy o możliwościach podejmowania pracy, sposobach wspierania bezrobotnych przez państwo i organizacje pozarządowe i nabycie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy. Uczestnicy projektu udali się także do Kołobrzegu, gdzie miało miejsce spotkanie z Prezydentem panem Januszem Gromkiem. Młodzież zapoznała się z rynkiem pracy w nadmorskim kurorcie i ofertami pracy dla młodych ludzi, szczególnie w sezonie letnim. Oczywiście znalazło się także miejsce na zabawę i integrację. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiła także wizyta w Nadleśnictwie w Jabłonowie, gdzie każdy mógł z bliska zobaczyć żubry, nakarmić je, a później wziąć udział we wspólnym ognisku. Gdy nadszedł ostatni dzień spotkania, uczestnikom było bardzo trudno pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Nie obyło się bez łez. Kolejny etap projektu to taniec. Uczestnicy projektu w krajach partnerskich szukają odpowiedzi na pytania co taniec wnosi w nasze życie, czy może być sposobem zarabiania pieniędzy, w jaki sposób taniec integruje społeczeństwa i czy jest również sposobem na przełamywanie barier. Młodzież poznała tradycyjne tańce, ludowe stroje i charakterystyczne instrumenty krajów partnerskich. 27 stycznia 2017 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu obejrzeli widowisko pt.”Kulig Staropolski” przygotowane przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA w Złocienieckim Ośrodku Kultury. Podsumowanie działań w ramach tematu „Taniec” odbyło się w maju 2017 w czasie drugiego spotkania wszystkich szkół partnerskich w Jaunpils na Łotwie. Program pięciodniowej wizyty był bardzo intensywny. Po oficjalnym rozpoczęciu spotkania, uczniowie i nauczyciele zwiedzili łotewską placówkę i uczestniczyli w otwartych lekcjach. Po południu miało miejsce spotkanie z panią Burmistrz Jaunpils, która przedstawiła informacje o społeczności Jaunpils , zaś młodzież podzieliła się informacjami o swoich krajach. Przez kolejne dni wszyscy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach na temat tańca i folkloru łotewskiego. Zwiedziliśmy zamek w Jaunpils, gdzie mieliśmy też okazję uczestniczyć w kolacji przygotowanej w średniowiecznym stylu i sprawdzić , jak wyglądało życie w tamtych czasach. Łotysze poznali kulturę taneczną i zwyczaje z nimi związane krajów partnerskich. Wspólnie zwiedzaliśmy okoliczne miasteczka, a także kurort nadmorski Jurmala i stolicę państwa Rygę wraz z ich teatrem. Po kulturalnych wydarzeniach organizatorzy postawili przed uczestnikami zadania sportowe: biegi na orientację plus zadania zręcznościowe, a nagrodą było ognisko, wspólne śpiewanie i oczywiście tańce. Wszyscy uczestnicy mogli także wykazać się zdolnościami manualnymi w trakcie warsztatów rękodzieła: malowanie na szkle, tworzenie puzzli lub wielokolorowych świeczek. Ostatniego dnia odbył się koncert na zamku, który podsumował cały pobyt i w czasie którego nastąpiło wręczenie certyfikatów i drobnych upominków oraz pożegnanie wszystkich uczestników. Tym razem również bardzo trudno było pożegnać się z nowymi przyjaciółmi i bardzo gościnnymi gospodarzami. W obecnym półroczu uczniowie intensywnie pracują nad trudnym tematem migracji. Podczas zajęć prowadzonych w szkole mieli okazję poznać ten problem zarówno z historycznego punktu widzenia, jak i współczesnego. Poznali pochodzenie swoich przodków, historię swoich rodów oraz przypadki z życia ciekawych ludzi zarówno emigrantów, jak i imigrantów przebywających w Polsce. Efekty dotychczasowych prac uczniowie przedstawili podczas spotkania w dniach 8-13 października 2017 r. w szkole partnerskiej w Lund w Szwecji. Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się oficjalnym powitaniem na terenie szkoły oraz zwiedzaniem placówki – uczestnicy zapoznali się z oferta edukacyjną szkoły, warunkami pracy i nauki w VIPAN. Po południu miało miejsce spotkanie z Przewodniczącym Rady Miasta Lund Lennartem Prytzem, który opowiedział uczniom o historii miasta, jego działaniach na rzecz imigrantów i uchodźców. Przez kolejne dni wszyscy uczestniczyli w różnego rodzaju warsztatach oraz międzynarodowym seminarium na temat migracji w ujęciu historycznym i współczesnym, które było prowadzone przez wykładowców uniwersyteckich z Lund i Malmo. Podróżując po regionie Skania na południu Szwecji wszyscy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wpływami migracji na ten region i jego mieszkańców. Podczas wycieczki uczniowie poznali młodzież z różnych rejonów świata: Afganistanu, Syrii, Wietnamu, Sudanu, dzięki którym mogli poznać problem migracji od strony zwykłych ludzi. Wspólnie zwiedzaliśmy także Kopenhagę jako duńską spuściznę historyczną i kulturową. Organizatorzy zadbali także o zajęcia sportowe i integracyjne w postaci wycieczki rowerowej oraz kempingu w lesie. Ostatniego dnia uczestnicy zwiedzili pobliskie miasto Malmo, gdzie mieli okazję obserwować proces asymilacji obcokrajowców. Po południu nastąpiło podsumowanie całego pobytu, wręczenie certyfikatów i drobnych upominków. Następne takie wydarzenie, będzie miało miejsce dopiero w kwietniu przyszłego roku i tym razem to włoska szkoła w miejscowości Bosa na Sardynii będzie gospodarzem. Do tego czasu uczniowie intensywnie będą przygotowywać się do kolejnego tematu jakim jest turystyka, tak bliska mieszkańcom naszego regionu.
Anna Luc, Iwona Adamiak

Czytany 1071 razy Ostatnio zmieniany piątek, 09 lutego 2018 12:22

Nasi partnerzy

dzialajlokalnie Logo PAFW poziom arfp logo