LOGO LGDPDLW

nowe logotypy„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR), w tym realizację Planu Komunikacji,
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.

czaplinek n

czlopa n

drawno n

drawsko n

kalisz n

miroslawiec n

ostrowice n

tuczno n

g walcz

wierzchowo n

zlocieniec n

pow walcz n

pow drawski

Polskie Trasy

Przewodnik turystyczny na urządzenia mobilne.

Zapytania ofertowe

Zapytania ofertowe Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim

Nabory wniosków

Aktualnie trwające nabory wniosków

Ocena Wniosków

Aplikacja do elektronicznej oceny wniosków.

wtorek, 24 października 2017 13:31

Wieści z Powiatu Wałeckiego

Napisał

W miesiącach letnich sporo się działo w naszym regionie. Przedstawiamy Państwu skróty wydarzeń w powiecie wałeckim:

      1. POLSKO – NIEMIECKIE ZAWODY STRAŻACKIE 
W dniu 1 lipca br. na stadionie miejskim w Tucznie odbyły się Polsko – Niemieckie Zawody Strażackie oraz X Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze jednostek OSP z terenu powiatu wałeckiego. W zawodach wzięły udział drużyny współpracujące ze sobą transgranicznie w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zapobieganiu katastrofom w regionie przygranicznym oraz drużyny z terenu powiatu wałeckiego.
 
  1. SPOTKANIE DWÓCH EUROREGIONÓW

W dniu 15 lipca br. na Stadionie Miejskim w Tucznie odbyło się spotkanie przedstawicieli dwóch Euroregionów – Euroregionu Pomerania i Euroregionu Pro Europa Viadrina w ramach projektu pn. „Polsko – niemieckie spotkanie na miedzy” towarzyszącemu Dniom Tuczna. Partnerami projektu byli Powiat Wałecki oraz Urząd Oder – Welse. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele z Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego. Celem projektu było zacieśnienie współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami oraz wymiana doświadczeń w zakresie współpracy różnych samorządów i organizacji pozarządowych oraz wzajemne poznanie kultury i historii regionów reprezentowanych w projekcie.

  1. STACJA METEOROLOGICZNA W POWIECIE WAŁECKIM

 

W dniu 25 lipca br. w Starostwie Powiatowym w Wałczu została podpisana umowa pomiędzy Zachodniopomorską Izbą Rolniczą, Starostwem Powiatowym w Wałczu, Urzędem Miasta Wałcz oraz Gminami: Człopa, Mirosławiec, Tuczno i Wałcz na realizację zadania pn. "Zakup wraz z montażem stacji meteorologicznej". Stacja włączona będzie do sieci Krajowego Systemu Monitoringu i będzie dokonywała pomiarów siły wiatru, temperatury gruntu, temperatury powietrza oraz ilości opadów. W stacji będzie również mierzona polowa pojemność wody, niezbędna do wyliczania klimatycznego bilansu wodnego dla powiatu w przypadku suszy. Stacja będzie zlokalizowana w Tucznie                 w sąsiedztwie stadionu miejskiego.

    4. DOŻYNKI POWIATOWO –GMINNE: POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE Z KULTURĄ W CZŁOPIE

W sobotę 2 września br. w Człopie odbyły się dożynki powiatowo – gminne. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Dożynki Powiatowo – Gminne: Polsko- niemieckie spotkanie z kulturą w Człopie”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania). Partnerami projektu byli Powiat Wałecki oraz Urząd Oder – Welse. Podczas dożynek zostali uhonorowani rolnicy z poszczególnych gmin powiatu. Celem projektu było zacieśnienie współpracy transgranicznej pomiędzy partnerami oraz wzajemne poznanie kultury i tradycji regionów obu partnerów.

  1. OTWARCIE BLOKU OPERACYJNEGO, CENTRALNEJ STERYLIZACJI, ODDZIAŁU ANESTEZJOLOGII I INTENSYWNEJ TERAPII W 107 SZPITALU WOJSKOWYM W WAŁCZU

W dniu 21 września 2017 r. nastąpiło uroczyste oddanie nowo wybudowanego Bloku Operacyjnego, Centralnej Sterylizacji, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w 107 Szpitalu Wojskowym w Wałczu. W wydarzeniu uczestniczył Starosta Wałecki dr Bogdan Wankiewicz oraz Przewodniczący Rady Powiatu Bogdan Białas. Inwestycja została zrealizowana w ramach Centralnego Planu Inwestycji Budowlanych Ministerstwa Obrony Narodowej na lata 2015 – 2020.

  1. „PERŁA 2016” - GOSPODARSTWO PAŃSTWA BARBARY, ANDRZEJA I KALINY PRZYWECKICH

Od 2004 roku Gospodarstwo Państwa Przyweckich o powierzchni 15,59 ha ma charakter gospodarstwa ekologicznego. Hoduje się w nim bydło mleczne, są to krowy rasy Jersey, produkuje siano oraz uzyskuje się mleko i wytwarza masło i twaróg. Barbara, Andrzej i Kalina Przyweccy w 2014 roku zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów”. Jurorów uwiodło masło ostrowieckie wytwarzane w ich gospodarstwie w Ostrowcu (gm. Wałcz). O maśle ostrowieckim nie sposób napisać bez odwoływania się do filozofii Państwa Przyweckich, której głównym założeniem jest życie w zgodzie z przyrodą. Na Międzynarodowych Targach „Polagra” w Poznaniu odebrali z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi prestiżowa nagrodę „Perła 2016” w kategorii najlepszy polski regionalny produkt żywnościowy, za wyśmienity smak masła ostrowieckiego. Obecnie produkt ten jest wpisywany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  1. V TURNIEJ STRZELECKI  OSÓB  NIEPEŁNOSPRAWNYCH  POWIATU  WAŁECKIEGO

 

30 sierpnia 2017 r. z inicjatywy Stowarzyszenia „Przyjazny Dom” oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałczu, przy współorganizacji Wałeckiego LOK-u, odbył się V Turniej Strzelecki Osób Niepełnosprawnych Powiatu Wałeckiego. W zmaganiach strzeleckich wzięło udział 9 podmiotów zrzeszających osoby niepełnosprawne. Uczestnicy turnieju rywalizowali w kategorii zespołowej oraz indywidualnie w kategorii mężczyzn                   i kobiet.

 

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronach gmin i samego powiatu wałeckiego.

Czytany 1537 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 października 2017 10:29

Nasi partnerzy

dzialajlokalnie Logo PAFW poziom arfp logo